До Пещерата Утроба (Тангардък кая) 25.02.2018г.
Място: 25.02.2018г.
Стараейи се да не изневеряваме на традицията, искахме и този месец да впишем нещо в календара на клуба. Януари направихме на 08.01.2018 първата си тренировка на учебните скали, ала този месец почти се изплъзваше. Все пак му дойде времето и на 25.02.2018г.потегляме към пл. Спартак за изходна точка ( както обикновенно), след което разпределени по колите сме в ход към мястото на събитието - пещерата Тангардък кая.
Тя се намира на двадесетина километра от гр. Кърджали, високо в планината над хижа "Боровица". В скалистата местност Тангардък кая. Мястото е безлюдно, а в близката околност се развиват едни от най-големите комплекси на скални тракийски ниши в Източните Родопи.
Още на входа посетителят е шокиран, защото разбира, че е оформен като вулва. Навътре се развива пещера, имаща дълбочина 22 м. Специалистите доказаха, че първоначално кухината е била карстова и дълбока едва 16 м. Човешката ръка я е продължила и издялала във вид на женска утроба, по стените на която непрекъснато се стича вода. А във вътрешния южен край на пещерата е издълбан олтар, символизиращ матката. Истинската изненада за непосветения настъпва точно на обяд. Тогава през нарочно изсечен процеп на тавана, във вътрешността прониква слънчев лъч, който се проектира на пода. Образува се идеално оформен слънчев фалос, който постепенно се увеличава и устремява към олтара-матка. Но само през определено време на годината, когато слънцето се намира ниско на север, той може да е достатъчно дълъг, за да оплоди символично утробата. Според изчисленията това са месеците януари-февруари.
В този храм се осъществявала кулминацията на орфическите вярвания. Според древните автори именно в такъв орфически храм на о-в Самотраки посветените неженени мъже(а-бии) извършвали своите сексуални обряди с тракийските момичета. Смисълът на тези оргии е много дълбок. Съгласно индо-иранската традиция царят умира и се ражда периодически, подобно на природата. За да се осъществи това той трябва да се изкачи високо в планината. Там владетелят-първожрец принася в жертва едро животно или човек, което символизира неговата собствена смърт. След това встъпва в символичен брак с богинята-майка, опложда я и се възражда. Така се създава идеята за сина-любовник, роден от богинята-майка и влязъл в сношение с нея в нейната утроба, т.е. пещерата. Както пише Макробий, това става в орфическото светилище, разположено в планинските недра. Повече от археологична гледна точка може да прочетете на следния линк: http://perperikon.bg/home.php?cp=25 , като го копирате в браузъра си. Сплотената ни група , Веско, Росен и комшия, Данчо, Красимири - 2бр., бебе Виктор (на годинка на самар на гърба на мама) и моя милост и семейство спира към 11ч. до яз.Кърджали и започва да набира денивилация към култовото място. От гледна точка на пещерняка, тя едва ли би била толкоз интересна, но е част от богатството и символиката на едни други времена. Преплитането на енергийни центрове, ритуалноста, зареждането и символиката на култа към богинята майка е нейното оплаждане е ритуал предал се от прототраките и достигнал къде научно обяснен, къде обвит във воала на легендите за да ни запленява и учудва. Изследването на подобни субекти, както и опазването им е част от наследството ни. За да ни напомня от къде сме тръгнали и да не спираме да се питаме къде искаме да отидем ? През седмицата правим пореден опит за започване на курс за Пещерняк,но е вяло. Събитието обаче е отворено. тъй че не ни пропускайте... Чакаме всички Вас за да споделим ходенията си заедно !
|
|
|